לפני חודש פנתה אלי מרים שוואב ושאלה אותי אם ארצה להרצות ב-WordCamp Jerusalem. מסתבר (לא הכרתי אז) שזה כנס חינמי שמתקיים כל שנה כבר כמה שנים, והוא קורה במקומות שונים בעולם. המטרה: ללמד ולהפיץ את בשורת ה-WordPress, לצרכים ומטרות שונות.

האירוע התקיים ביום ראשון, ה-5/9/2010, והוא היה אירוע מצויין עבורי, גם בתור מרצה, גם בתור משתתף, וגם בתור מארגן כנס. נחשפתי לקהל חדש; למדתי על הגירסה החדשה של WordPress ופגשתי את מי שהמציא את הפלא הזה; וגיליתי איך נראה כנס שאורגן תוך חודש (הוא נראה מצויין!). העובדה שמרים הצליחה להרים את האירוע הזה תוך זמן קצר כל-כך היא מופלאה בעיני.

בפוסט הזה תמצאו עוד כמה מילים טובות על האירוע ומה שהוצג בו, וגם את המצגת שלי משם.

היו כמה וכמה הרצאות ומפגשים מעניינים בכנס.

בהרצאה של ארז וולף למדתי מה ארז חושב על משווקים בסגנון אמריקאי באינטרנט – הוא לא מאוד אוהב אותם :-) – ודרך דוגמה שמראה hands-on איך בונים עמוד נחיתה כזה ב-WordPress 3 למדתי להכיר חלק מהיכולות של הגירסה החדשה. יש שפע של דברים חדשים, ביניהם אפשרות מובנית במערכת לשלוט בתפריט (ולא דרך ווידג'טים וקומבינות אחרות), שימוש בסגנונות מותאמים אישית בעיצוב הטקסט ואיחוד של גירסת ה-mU – שמאפשרת מספר אתרי WordPress שונים על אותה התקנה – עם הגירסה הרגילה. יש עוד המון שיפורים ושינויים, רשמתי לעצמי ללמוד אותם יותר לעומק. בכל זאת, WordPress הוא הפלטפורמה שעליה יושבים כמעט כל האתרים שלי, כולל את האתר הזה ואת UXI שאותם תכנתתי בעצמי.

ההרצאה של ליז כהן מ-Answers.com היתה על בלוגים עסקיים. הבלוג של החברה נקרא באופן משעשע noStupidAnswers.com, אני אוהב מותגים שלא תמיד לוקחים את עצמם ברצינות. ליז סיפרה על הנסיון שלה בתחום של בלוגים עסקיים בבלוג שהיא אחראית עליו. הטיפים שלה היו טובים, ביניהם להיות אישיים ולא קבוצתים ("אני" ולא "אנחנו") כדי ליצור דיאלוג אישי ולא חווייה מנוכרת של תאגיד.

אחד הדברים המעניינים שהיא סיפרה עליהם הוא המסיבה שהם ערכו ממש לא מזמן למשתמשים של אתר answers.com במשרדים שלהם בניו יורק. כדי להיות בקשר עם נאמני האתר מכל העולם, שלא יכלו להגיע למסיבה, הם הזמינו אותם לשלוח נוכחות פיזית שתייצג אותם באירוע – גלויה, ואת הגלויות הם הציגו באירוע. הנה גלויה לדוגמה:

הרעיון נפלא בעיני. הוא מאפשר לאנשים לייצג את עצמם באירוע פיזי שהם לא יהיו נוכחים בו, בעזרת אמצעי פשוט כמו גלויה! יש לגלויות איזה ניחוח רומנטי כזה, במיוחד לגלויות מחו"ל, והתוצאה שובת לב. אפשר לקרוא עוד על זה… בבלוג של answers.com כמובן.

היה פאנל שלא הרבה הגיעו אליו, שעסק בדרכים להביא חדשנות לעולם הארגונים ללא מטרות רווח והחינוך. הפאנל היה בעיקרו הרצאה של מעיין אלכסנדר משתיל והרצאה של שרון גרינברג מאורט, עם מעט הנחיה של טל גלילי וקצת שאלות מהקהל. שרון הציג פרויקטים מרתקים מעולם החינוך, עולם שלם שלא הכרתי של מערכות שמאפשרות ללמוד, לתקשר בין תלמידים ומורים ובינם לבין עצמם, ועוד הרבה דברים אחרים. העושר, העומק והמקצועיות של הפרויקטים היו מרשימים מאוד. העובדה שהושקע מאמץ בעיצוב שלהם (שרון העיר כבר בתחילת המפגש שזה חשוב לו) לא היתה ברורה מאליה; בארגונים ללא מטרת רווח מוותרים לא פעם על העיצוב, וחבל.

ערב ההתרמה השנתי לאנוש – זה דווקא קשור

רשמתי את רוב מה ששרון ומעיין אמרו, גם כי היה מעניין, וגם בגלל שמיכל, אשתי (שתחיה!), היא מנהלת פיתוח המשאבים של אנוש, העמותה לבריאות הנפש, והיו שם רעיונות מצויינים בשבילה. בימים אלה היא עובדת במרץ על אירוע ההתרמה השנתי של אנוש, שמתקיים בערב שלפני הכנס של UXI… התזמון לא אידיאלי, כפי שאתם מבינים :-) אנחנו מנסים לעזור זה לזו, ובמסגרת הזו אני שמח לשים כאן עוד פרטים על האירוע. זו באמת מטרה ראויה וארגון חשוב. הוא מטפל ב-5,500 מתמודדים כל שנה, דרך דיור מוגן, מועדונים, הוסטלים, תעסוקה נתמכת ועוד ועוד. אם אתם אוהבים את קובי אפללו, זה ממש win win.

ערב ההתרמה השנתי של אנוש, עם הופעה של קובי אפללו

בחזרה לענייננו…

בסוף היום היה סשן פתוח של שאלות ותשובות עם Matt Mullenweg, האיש המשעשע והמקסים שבגיל 19, לפני 8 שנים, המציא את הפלטפורמה הנהדרת הזו. שמחתי לשמוע ממנו על המאמצים העקשים לשמור את המערכת פשוטה ונקיה (עד כמה שאפשר), אל מול הצונאמי של בקשות ליכולות חדשות שבוודאי מגיע כל הזמן. הרגשתי שיש לבית שלי אבא טוב (או ארכיטקט טוב, אם תרצו). היה מעניין!

הנה הוא בכבודו ובעצמו:

Matt Mullenweg @ WordCamp Jerusalem

המצגת שלי

האולם היה די מלא, היו כמה אנשים שעמדו בצד, ובהתחלה קצת חששתי שלקהל יהיה קשה להתרכז. התחלנו באיחור קל, ולא הייתי בטוח שאספיק להגיד את כל מה שתכננתי. בסופו של דבר קצת רצתי, אבל הספקתי הכל ואפילו הצלחתי לענות על כמה שאלות תוך כדי.

יש במצגת כמה דברים בסיסיים על UX, עם התייחסות ספציפית לאתרי בלוגים ו-WordPress. לא מומלץ לצפות אם אתם רעבים, יש הרבה צילומים של אוכל בפנים…

ואם לקרוא את כל זה עשה לכם תאבון לכנס והרצאות על חוויית משתמש, אז אל תפספסו את הכנס של UXI ב-5 לאוקטובר, במרכז הכנסים בשפיים. יש פה למעלה משמאל קוד קופון סודי שנותן 20% הנחה (שששש… קוד הקופון הוא USABLE20), אתם מאוד מוזמנים לבוא!