דפוסי עיצוב (Design Patterns) הם כלי עבודה מקובלים ונפוצים עבור מאפיינים ומעצבים. סוג העבודה הזה, שמאתגר על בסיס יום יומי את היצירתיות, מצריך שימוש בסטנדרטים קבועים לבעיות נפוצות. בלי פתרונות חצי-מוכנים שכאלה, אנחנו יכולים למצוא את עצמנו ממציאים את הגלגל עבור כל רכיב במוצר שלנו. סרקנו את הרשת וליקטנו עבורכם את מיטב דפוסי האפיון והעיצוב למובייל. אלה מקורות להשראה וחיקוי (זהיר ומחושב!) שיחסכו לכם זמן רב. עכשיו תוכלו לפתור בעיות נפוצות באפיון למובייל, לעמוד בסטנדרטים של המשתמשים שלכם בצורה יצירתית ואולי אפילו לצאת הביתה מוקדם יותר.

בעבודה היום-יומית דפוסי אפיון ועיצוב הכרחיים לנו בשני מוקדים:

  1. זמן – הוא יקר, לרוב הוא יקר יותר ללקוח. אנחנו יכולים להמציא את כל הרכיבים לכל פרוייקט, לבדוק אותם על משתמשים ואז לתקן אותם. אבל זה יקח המון, המון זמן. דפוסי עיצוב מאפשרים לנו לנצל את הזמן שלנו טוב יותר ולהתרכז בבעיות שייחודיות לפרוייקט שלנו.
  2. היכרות – המשתמשים מזהים רכיבים לפי תבניות שהם כבר מכירים. תבניות חדשות מצריכות תקופת הסתגלות עד לאימוץ על ידי המשתמשים. דפוסי עיצוב בדרך כלל מבטיחים שהמשתמשים יזהו את הרכיבים ויבינו את הפונקציונאליות שלהם במהירות.

דפוסי עיצוב שימושיים במיוחד, בפרוייקטים מסוגים שלא הספקנו להתנסות בהם מספיק. מובייל הוא מצב קלאסי לזה. אתרים ואפליקציות למובייל קיימים כבר מספיק זמן בכדי שיתחילו להיווצר סטנדרטים בתחום. עם זאת, לנו, כמאפיינים או מעצבים, אין לעתים את הנסיון הדרוש בפלטפורמה מסוימת בכדי לדעת בוודאות איזו מהאפשרויות העומדות בפנינו עדיפה. אפשר לפצות (לפחות חלקית) על מחסור בנסיון, על ידי הדבקת הפערים עם דפוסי עיצוב. באמצעות אתרים המרכזים דפוסי העיצוב ניתן לסרוק מספר גדול של פתרונות במהירות, לאמץ כיוון המתאים לנו ולהמשיך לשבור את הראש על הבעיות המורכבות יותר. אז לפני שאשחרר אתכם לבחון את אוסף הקישורים המכובד שאצרתי עבורכם, הנה כמה דברים שחשוב לזכור בעבודה עם דפוסי עיצוב:

  • יש יותר מדרך אחת לפתור כל בעיה. דפוסי עיצוב אמורים לשרת אתכם כמקור להשראה. חפשו כמה שיותר פתרונות שונים עבור אותה בעיה, כדי להזין את ההשראה שלכם. שימו לב שאתם מבינים מה הפרוייקט מרוויח ומה הוא מפסיד עם כל פתרון, לפני שאתם עושים בו שימוש.
  • יש גם דפוסים טובים פחות. גם אם ראיתם כמה מוצרים שמשתמשים באותו פתרון, זה לא הופך אותו לפתרון מושלם. הסתכלו בעין ביקורתית על כל עיצוב שאתם שואבים ממנו השראה, ציינו לעצמכם את היתרונות והחסרונות שלו.
  • דפוס ספציפי פותר בעיה ספציפית, וזו לא בהכרח הבעיה שאתם צריכים לפתור. חשוב לבחון היטב את ההקשר והבעיה עבורם מוצע הפתרון. אולי תוכלו להתאים את הפתרון המוצע לבעיה הייחודית שלכם.
  • תומס אדיסון (כנראה) אמר "הצלחה מורכבת מאחוז אחד של השראה ומ-99 אחוזים של זיעה". אל תצפו לשום דבר אחר.

השראה.png2אם חשוב לכם לקבל כלים נוספים לאפיון ועיצוב למובייל, אל תשכחו לבדוק את הסדנא של גרג נודלמן בכנס UXI Studio.

UXI Studio הוא כנס ראשון מסוגו בארץ: 3 ימי סדנאות אינטנסיביים, עם מרצים בינלאומיים, המובילים את תחום חוויית המשתמש היום. כל אחד מימי הכנס יוקדש לנושא אחד שמרעיש את עולם ה-UX היום. מטרת הסדנאות היא להקנות כלים מעשיים לעבודה היום-יומית בתחומים החשובים ביותר לכם. קהל היעד לסדנאות הוא כל מי שמעורב באפיון המוצר ובעיצוב שלו: מאפייני חוויית משתמש, מעצבים גרפיים, מנהלי מוצר, מנהלי פרויקטים, יזמים, מפתחי ממשק ועוד. מספר המקומות בכנס מוגבל! הירשמו היום והבטיחו את מקומכם באירוע החד-פעמי הזה.

 

דפוסי אפיון

אתרים שמדברים על אפיון למובייל ועל הבעיות שתוכלו לפתור בעזרת הדפוסים המוצגים. אלו כלים מאוד יסודיים אך הם מציגים יחסית מעט דוגמאות לכל בעיה.

דפוסי אפיון ועיצוב למובייל Mobile design pattern gallery

 

 

 
דפוסי אפיון ועיצוב למובייל 4ourth mobile patterns wiki

 

 

 

דפוסי אפיון ועיצוב למוביילMOObile frames

 

 

 

ספריות מסכים לפי אלמנטים

אתרים אלו מרכזים מסכי אפליקציות ואתרי מובייל ומקטלגים אותם לפי הרכיבים או הפונקציונאליות שלהם. ברובם יש מגוון אדיר וקל למצוא בהם רכיבים ספציפיים שצריך למצוא עבורם פתרון. הדגש באתרים הוא לרוב על עיצוב ולא על אפיון אבל מאוד נח לשאוב מהם השראה.

דפוסי אפיון ועיצוב למובייל Pattern tap #mobile

 

 

 

דפוסי אפיון ועיצוב למובייל mobile mozaic

 

 

 

דפוסי אפיון ועיצוב למובייל pttrns

 

 

 

 

רק אתרי מובייל

בלי אפליקציות – אתרים שמציגים רק אתרים למובייל, להשראה מקסימלית.

דפוסי אפיון ועיצוב למובייל Refined mobile

 

 

 

דפוסי אפיון ועיצוב למוביילmobile awesomeness

 

 

 

 

רק אנדרואיד

לפחות במה שזה נוגע לדפוסי עיצוב, יש את האנדרואידיסטים ואז את כל השאר. האפיון והעיצוב באנדרואיד שונה מבאייפון, אך ברוב האתרים צילומי המסך והאלמנטים מעורבבים יחד. הנה כמה אתרים, שרק אנדרואיד מעניין אותם.

דפוסי אפיון ועיצוב למובייל

Android Patterns

 

 

 

דפוסי אפיון ועיצוב למוביילAndroid niceties

 

 

 

דפוסי אפיון ועיצוב למוביילandroid UX

 

 

 

לחובבים, מומלץ לעבור על סקירה של addictive tips אודות 150 אפליקציות האנדרואיד הטובות לשנת 2011 ועל מצגת של תרסה ניל, שסוקרת את האפליקציות המובחרות ל-2012

 

השראה

אלו אתרים טובים ששווה לסרוק כל כמה זמן. הם מציגים את המסכים הכי מגניבים, אבל קשה יחסית למצוא בהם רכיב או פתרון ספציפיים.

דפוסי אפיון ועיצוב למוביילtapp gala

 

 

 

דפוסי אפיון ועיצוב למוביילmobile FWA

 

 

 

דפוסי אפיון ועיצוב למובייל

דריבל #mobile

 

 

 

 

אתרי אפליקציות

אחרי שסיימתם עם האפיון, העיצוב והפיתוח, אולי תצטרכו צריך לאפיין האתר השיווקי לאפליקצייה. הנה קצת השראה לעיצוב אתרים כאלו.

דפוסי אפיון ועיצוב למוביילApp sites

 

 

 

 

לקריאה נוספת:

שייך לנושאים: , , , ,