הפוסט הזה הוא רביעי מתוך 8 על יום השימושיות העולמי 2009 שהתקיים ב-12/11/2009. בכל פוסט ראיון עם אחד המרצים בכנס.

לכל הפוסטים בסדרה

ד

ד"ר ישע סיון, בין שאר התפקידים שהוא ממלא, הוא ראש משרד ה-W3C הישראלי. אייל סלע הוא מנהל פרוייקטים באיגוד האינטרנט הישראלי, ומפעיל את משרד ה-W3C הישראלי.

ההרצאה של ד"ר סיון, "HTML5 – מבט על התקן ממשקפי שמישות וקיימות" עסקה בשני נושאים עיקריים: היכרות עם ה-W3C ותפקידיו השונים של המשרד הישראלי של הארגון, והיכרות עם HTML5.

תקציר ההרצאה

ה-W3C, לפי הגדרתו, הוא "איגוד בינלאומי שבו הארגונים החברים, צוותי העובדים והציבור עובדים יחד על פיתוח תקני הרשת". הגוף הזה אחראי, בין השאר, על פיתוח תקן HTML5, כמו גם על תקני HTML הקודמים, ועוד נושאים.

המשרד הישראלי של ה-W3C, לפי הגדרתו, "הוא נקודת הקשר בישראל לפעילויות ה-W3C העולמי. מטרות המשרד הן להביא ליישום המלצות ה-W3C, להוות ערוץ קשר בין החברה בארץ לארגון, ולתמוך בלוקליזציה ותקני העברית בעבודת ה-W3C".

המצגת

רוב החידושים שהוזכרו בקשר ל-HTML5 לא נוגעים בנושא השמישות וחוויית המשתמש, אבל חשובים מאוד למפתחים שביניכם. הדברים שכן נוגעים בשמישות הם אלה:

  • אפשרות להגדרה של איזורים סמנטיים בדף, לטובת כבדי ראיה וקוראי מסך. כיום אין דרך להגדיר בקוד ה-HTML מי הם האיזורים החשובים באתר, כמו למשל איזור הניווט או ה-header וה-footer. ב-HTML5 יהיה ניתן להגדיר אותם ואחרים כאיזורים מיוחדים. שינוי מאוד חשוב בתחום הנגישות, שיאפשר לקוראי מסך – מכשירים שמקריאים את מה שכתוב על המסך – לקפוץ ישר לאיזור הנדרש, ולא לנסות לנחש איפה הוא, או להקריא את הכל עד שמגיעים אליו. כמובן שמי שיבנה את האתר יצטרך לדעת להשתמש בתגים האלה… הנה הרשימה המלאה של התגים החדשים: header, nav, article, section, aside, footer. והנה איור שממחיש איך הם עשויים להיראות בתוך דף:

Semantic sections in HTML5

  • פקד תאריך מובנה. לא תזדקקו עוד ל-div-ים או פקדים של Telerik, jQuery או כל ספק אחר (אם אתם לא מתכנתים אתם לא אמורים להכיר את כל אלה). יהיה פקד סטנדרטי להזנת תאריך והוא יהיה זמין בכל הדפדפנים.
  • תמיכה מובנית ב-drag and drop – עבור כל מכשיר, גם נייד וגם רגיל. ההגדרה בקוד תהיה אחת, בין אם הפעולה תבוצע באמצעות עכבר, ובין אם באמצעות אצבע ומסך מגע (או מדיה אחרת) וכך גם צפויה להתקבל התנהגות אחידה לכל דף במדיות השונות.
  • התאמה אוטומאטית למדיה – לא הצלחתי להבין עד הסוף איך זה יקרה, אבל הכוונה מאחורי היכולת הזאת היא: הגדירו את הדף פעם אחת, והדפדפן יתאים אותו אוטומאטית למכשיר שהוא מוצג בו. כלומר אם זה הדפדפן של האייפון, הוא יתאים את הדף לאייפון, וכו'. כיום יש לחברות רבות אתרים שונים לגמרי למכשירים ניידים ולמחשב רגיל, לכן לא ברור לי איך זה יקרה  – הכוונה שכל דף באתר יכיל גרסאות שונות? אשמח לשמוע הסבר.

שינויים נוספים נוגעים ליכולות גיאוגרפיות מובנות ("הכנה ל-GPS") שישמשו בעיקר מכשירים ניידים, הצגה של וידאו והשמעה של אודיו בעזרת HTML בלבד (ללא פלאש, SilverLight, או ActiveX בררררררר), ואפשרות לעבודה ב-offline.

למידע מקיף יותר על HTML5, אתם מוזמנים להסתכל באתר ה-W3C, למשל במאמר הזה. המסמך המלא כולל כרגע 600 עמודים, והוא יגיע ליותר עד ש-HTML5 יגיע לקו הגמר, אי-שם ב-2010.

הראיון

בראיון ביקשתי מישע ומאייל לדבר עוד על ההיבטים שקשורים לשמישות וממשק ב-HTML5 (והם הסכימו :-) ). הם גם סיפרו על מפגשים שהם מתכננים ב-2010 עבור מפתחי אתרים כדי ללמד אותם על HTML5. אתם מוזמנים לצפות וגם להגיב כאן למטה.

לא רואים את הסרטון? צפו בו בבלוג.

הראיון הבא

על ערכים אנושיים ו-Human Centered Computing, עם ד"ר אורן צוקרמן.