כשמקלידים מידע בטופס, נדרשים לא פעם להכניס מספרים בתבנית מסויימת: מספר טלפון חייב קידומת, כרטיסי אשראי צריך לפעמים להפריד לקבוצות של 4 ולפעמים לא, תאריכים צריך להכניס עם קו נטוי אבל לפעמים עם נקודה וכן הלאה.

"תבנית סלחנית", באנגלית forgiving format, הוא עקרון עיצוב פשוט, שאומר: תנו למשתמשים להקליד מה שהם רוצים, ונסו להסתדר לבד עם מה שהם נתנו. תסלחו להם על טעויות קטנות, אם אפשר. מכאן השם – תבנית סלחנית.

דברים קטנים אבל מעצבנים

הכותרת הזו היא השם של מערכון משעשע של דודו טופז ז"ל, מאותה תוכנית שהיה בה מערכון "משה והאורנג'דה" המפורסם, פליטת פה. אח, אח, שנות ה-80. בטפסים יש שפע של דברים קטנים ומעצבנים, ותבנית סלחנית עוזרות להתגבר על חלק מהם.

הנה דוגמה לתבנית לא סלחנית מתוך המערכת flex הישראלית לניהול חשבונות:

תבנית לא סלחנית

flex. לא סולחת ולא שוכחת.

למקרה שלא הבנתם את הודעת השגיאה, הייתי צריך להקליד כאן 11/03/2010 ולא 11/3/2010. ברור, לא? כמה היה עולה לתכנת שדה שיודע להבין גם 11/3/2010 ולא רק 11/03/2010? שלא לדבר על 11-3-10 או 11.3.10. במקרה של flex הטעות חמורה אפילו יותר, כי יש כאן מקום להזנת תאריך, אבל אי אפשר לבחור מלוח שנה כמקובל בשדות תאריך. כך שכל מי שרוצה להזין תאריך לעשות את זה לפי איך שהמתכנת של השדה הזה הסכים לקבל תאריכים – his way or the highway.

בקצה השני של הסקלה: Google Maps. אפשר להזין שם של מקום בכל צורה שהיא, והוא ינסה להבין מה הכוונה. שם של מקום הוא הרבה יותר מסובך מתאריך, וכדי להבין אותו כראוי נדרשים הרבה יותר משאבי פיתוח. שימו לב שכתבתי יורשלים ולא ירושלים, ועדיין קיבלתי תוצאה.

merkazit

גם טדי קולק ז"ל היה מסתדר עם המפות של גוגל, יוּרשלים

תאריכים סלחניים

ב-Outlook יש דוגמה מצויינת לתבנית סלחנית לתאריך. אם אני רוצה לקבוע פגישה ליום רביעי הקרוב, אני יכול להשתמש בתאריך מובנה:

 • 17-3-2010
 • 17/3/2010
 • 17.03.2010

אני יכול להשתמש בתאריך מקוצר:

 • 17/3
 • 17

וגם ביום:

 • Wednesday
 • Wed

אפשר גם ברביעי הבא:

 • Wed Week
 • Wed W

וכן הלאה. כמה זה מסובך לתכנן ולתכנת את זה? לא מאוד. וזה יכול לעבוד בכל שדה תאריך.

ב-Google Calendar לקחו את זה עוד צעד, ונתנו לקבוע את כל פרטי הפגישה דרך שדה טקסט אחד. הם גם נותנים, כמובן, לכתוב קיצורים ולהשתמש בתבניות וניסוחים שונים. שני הניסוחים האלה יעבדו וייצרו את אותה הפגישה:

 • Dinner with John tonight at 19:00
 • Dinner at 19:00 with John
 • 7pm dinner with John
הוספה מהירה בלוח השנה של גוגל

הוספה מהירה בלוח השנה של גוגל

עמודי נחיתה סולחים בקלות

בטפסים שמופיעים בעמודי נחיתה (landing pages) יהיה בדרך-כלל שימוש נרחב בתבנית סלחנית. עמודי נחיתה הם כאלה שמגיעים אליהם כשמקליקים על באנרים פרסומיים ולפעמים גם מתוצאות חיפוש בגוגל. דיברתי עליהם כאן בפודקאסט לפני כמה שבועות עם תמיר, אתם יכולים להקשיב.

הסיבה שטפסים בעמודי נחיתה ישתמשו בדרך-כלל בתבנית סלחנית היא די ברורה: המטרה שלהם היא לאסוף מידע מהמשתמשים שהגיעו אליהם. הם לא רוצים לשים שום מכשול בפני המשתמשים בתהליך מסירת המידע, ולכן יעשו הכל כדי שהזנת המידע תעבור חלק. הנה למשל דוגמה מפרסומת:

ad1

טופס בעמוד נחיתה שאוכל הכל (כמעט)

תאמינו או לא, אבל הטופס קיבל את התוכן הזה כתקין. אני לא יודע אם הייתי הולך כל-כך רחוק, מספר הטלפון פה הוא שגוי באופן ברור, אבל מצד שני – חלק התוכנה שבודק את תקינות השדות לא יכול לדעת, אולי המשתמש הזין אימייל תקין וקשקש משהו סתם בטלפון כי הוא לא רוצה שייפנו אליו באמצעות הטלפון?

במקרה שלמעלה הפרסומת היא לדירת יוקרה; פרטים על מתעניינים רלוונטיים (leads) שווים הרבה כסף, ובשביל להגיע אליהם מוכנים גם להשקיע בסינון אנושי של פרטי הפונים הלא-רלוונטיים. לכן הבחירה של המתכנת או המעצב כאן, לקבל את הטלפון הזה כתקין, היא נכונה בעיני.

לבחור קידומת טלפון מרשימה? למה?

יש עמודי נחיתה שעושים את זה פחות טוב:

למה צריך לבחור את הקידומת מרשימה?

למה צריך לבחור את הקידומת מרשימה?

למה להכריח את המשתמש לעבור לעכבר (או להשתמש בקיצור מקלדת – למי שידוע) כדי לפתוח את הרשימה, לבחור את הקידומת הנכונה ואז להשלים את שאר המספר בהקלדה. הרי הרבה יותר קל ואינטואיטיבי לנו פשוט להקליד את 10 הספרות של הטלפון שלנו, אולי עם – מפריד או סוגריים, ולהמשיך הלאה. נראה שמי שתכנן את הטופס הזה פשוט העתיק מאיזה מקום אחר שגם עשה כזה, בלי לחשוב על מי שישתמש בזה.

בכלל, לבחור קידומת טלפון מרשימה זה רעיון גרוע, אל תעשו את זה. אפשר תמיד לבדוק אם הקידומת של הטלפון תקינה אחרי ההקלדה.

ולמה הפרוייקט הוא טקסט חופשי? דווקא כאן היה נכון לתת לבחור ולא טקסט החופשי. הדף שהטופס מופיע בו מציג כמה פרויקטים, אין שום סיבה לבחון את הבנת הנקרא של המשתמשים…

תבנית סלחנית – דפוס עיצוב

הזכרתי כאן דפוסי עיצוב, Design Patterns, לא פעם בעבר. אפשר לשמוע על הנושא בפודקאסט על דפוסי עיצוב שבו שוחחתי עם רן לירון. "תבנית סלחנית" הוא דפוס עיצוב חשוב, ואפשר למצוא עוד דוגמאות שלו באתרי דפוסי העיצוב השונים: