מכירים Evernote? זו אפליקציה/אתר שמאפשרת לערוך פתקים ולשמור אותם בענן. הפתקים יכולים להיות טקסטואליים, צילומים, PDF ועוד. אפשר לעשות את העדכונים ולקרוא את הפתקים מכל פלטפורמה – Web, Desktop וגם Mobile (סמארטפון).

בממשק ה-Web החדש שלהם הם התמודדו עם שמירה אוטומאטית ברשת בצורה שלא ראיתי קודם, שאפשר ללמוד ממנה.

Evernote הוסיפו בגירסה החדשה שלהם יכולת לשמירה אוטומאטית ב-Web. כשהשמירה האוטומאטית מופעלת, אין דרך אחרת לשמור. כך מתבצעת השמירה. הם לא הראשונים שעשו את זה, אבל הם הבינו, הרבה יותר טוב מ-Google, ששמירה אוטומאטית כזו היא שינוי במודל המנטאלי של משתמשים שעבדו עד היום רק עם קבצים ב-Desktop. זו תובנה משמעותית.

הכוונה שלי כאן ב"מודל מנטאלי" היא לדרך שבה אנשים תופסים את העולם, לדרך שבה אנשים רגילים לעשות פעילוית מסויימות ובעיקר: לחשוב עליהן. עושים שינוי במסמך ואז שומרים – האם יש משהו יותר בסיסי מזה בעבודה שלנו עם מחשבים מאז ראשית דרכם, עוד בימי ה-DOS? נכון, יש שמירה אוטומאטית בהרבה מוצרי תוכנה, אבל היא תמיד כגיבוי ולא הדרך היחידה לשמור.

המודלים המנטאליים שיש למשתמשים בראש בקשר לשמירה יכולים להיות מגוונים, אבל בסופו של דבר הם כנראה יהיו קרובים ל"כשאני לוחץ על 'שמירה', המחשב מקליט/רושם/שומר את המסמך במקום בטוח. אם אני לא לוחץ על 'שמירה', כל השינויים שעשיתי יימחקו".

ב-Google Docs, בתחילת דרכם, היתה שמירה אוטומאטית ולא היתה שום דרך אחרת לשמור. כל פעולה הכי קטנה נשמרה ברשת, כמעט מיידית. זה היה מאוד מבלבל, מסיבה פשוטה – זה שבר את המודל המנטאלי של המשתמשים. אני משוכנע שאלפים רבים של גולשים שאלו את עצמם: איפה כפתור השמירה? הם שאלו את זה בגלל המשפט השני במודל המנטאלי שהצגתי: "אם אני לא לוחץ על 'שמירה', כל השינויים שעשיתי יימחקו".

מה שעשו ב-Google Docs, נכון להיום, הוא לבטל את השמירה האוטומאטית. יש להם תפריט File, למרות שאין כאן ממש קובץ (שוב – מודל מנטאלי, הרגלים), ובתוכו פעולת שמירה.

אני משער שהם הבינו שקשה לשנות מודל מנטאלי כל-כך בסיסי – זה יכול לקרות לאורך זמן, אבל כנראה שזה עוד מוקדם מדי, בטח כשאתה מנסה לתת אלטרנטיבה ל-Office שם פעולת השמירה היא כל-כך מרכזית בעבודה על כל מסמך ומסמך.

ומה עשו ב-Evernote?

בגירסה החדשה שלהם, בה נוספה יכולת השמירה האוטומאטית (כברירת מחדל, אגב), הם הציפו את הפעלת/כיבוי השמירה האוטומאטית לראש המסך. למעלה זה איך זה נראה כשהשמירה האוטומאטית דולקת, למטה איך זה כשהיא כבויה. בגירסה הקודמת היה רק כפתור "Save and Close". כאן קירבתי את הצד הימני לשמאלי, במקור הם רחוקים אחד מהשני.

ומה בסמארטפון?

באפליקציית האייפון של Evernote אין שמירה אוטומאטית. אמנם מצב האפליקציה נשמר, כלומר אם כתבתי משהו, יצאתי לאפליקציה אחרת וחזרתי – הטקסט שלי יישמר. אבל כדי לשמור צריך ללחוץ על "Save".

ומה לעשות עם התלבטויות באפליקציה שלכם?

כמו בכל שאלת חוויית משתמש וממשק, זה תלוי :-)

כמובן שהמבחן הוא בסופו של דבר מה המשתמשים מבינים, ותמיד כדאי לבדוק את האפליקציה עם משתמשים כדי לבחון את ההתנהגות שלהם. כאן, אגב, גוגל אנליטיקס וכלי אנליטיקה אחרים לא יספיקו: תהיו חייבים להיות ליד המשתמשים כשהם עובדים עם האפליקציה כדי לראות את הפרצוף המשתאה, את הבלבול וכו' – ואז לשאול את המשתמש מה מבלבל אותו.

המפתח כאן הוא המודל המנטאלי: איך רוב המשתמשים שלכם תופסים את הפעולה שאתם מתלבטים לגביה? איך הם רגילים לבצע אותה היום? אם אתם יודעים לענות על השאלות האלה בצורה אמינה בכוחות עצמכם, מה טוב. אם אתם לא בטוחים בתשובה שלכם (או רוצים להיות בטוחים יותר), נסו להסתכל על משתמשים ולראות איך הם עובדים. אפשר גם לשאול אותם מה הם עושים,  אבל ברוב המקרים לא תקבלו תשובות אמינות, כאלה שדומות למה שהם עושים בסיטואציה אמיתית.

שייך לנושאים: , , ,