במערכת החשבוניות שאני משתמש בה בעסק שלי, flex (ממליץ בחום!), נתקלתי בטופס שהפריע לי במיוחד. לא בגלל שהוא לא מעוצב יפה, או בגלל שהטקסטים בו לא בסדר. הוא פשוט הולך, לדעתי, נגד אחד מעקרונות השמישות החשובים יותר.

רציתי לחלוק אתכם את ההצעה שלי לשינוי, להסביר למה אני מציע אותה ולשמוע מה דעתכם.

הטופס: הזנת צ'ק

הטופס המדובר משמש להזנת צ'קים למערכת החשבוניות כדי להוציא קבלה. הטופס נראה כך:

הוא משמש אך ורק להזנת מידע, כלומר לא משתמשים בו לצפיה בפרטי צ'ק (הוא מוצג במקום אחר).

להזכירכם, צ'ק נראה כך:

הבעיה

אני משתמש במערכת הזו כבר שנה בערך. בכל פעם שאני מזין צ'ק אני מוצא את עצמי שוב ושוב מתעכב עם הזנת הפרטים למערכת. אם נתבונן לרגע על משימת ההקלדה, הסיבה תעלה מיד.

כשאנחנו מעבירים תוכן ממבנה נתונים אחד בעולם האמיתי (צ'ק) למבנה נתונים אחר בעולם הדיגיטלי (טופס), אחד מעקרונות השמישות החשובים שכדאי לזכור הוא – התאמה בין המערכת לעולם האמיתי (העקרון השני שנילסן מציג). העקרון הזה מדבר, בין השאר, על שימוש בסדר לוגי וטבעי (עבור המשתמש).

גם נורמן דיבר על האספקט הזה של העקרון של נילסן בספר שלו. הוא קרא לזה "מיפויים טבעיים" (natural mapping). הוא מדבר בספר על מפסקי תאורה שמסודרים על הקיר בצורה שלא תואמת את הסדר של התאורה שהם שולטים עליה. המפסק הימני שולט על הנורה השמאלית ולהיפך – מאוד מבלבל, גם למי שמתשמש במפסקים כל יום. אנחנו מצפים באופן די טבעי שהמפסק הימני יפעיל את האור הימני.

בואו נתבונן על סדר השדות בטופס, לפי סדר המילוי (ימין לשמאל, למעלה למטה):

 • סכום במספר
 • תאריך
 • מס' שיק
 • שם בנק
 • סניף
 • מס' חשבון

אם נסתכל על המסלול שהעין צריכה לעשות על הצ'ק כדי למלא את הטופס, נקבל את התמונה הבאה:

המסלול שנדרש מהעין כדי לקרוא את הצ'ק כדי להזין את הטופס הוא די כאוטי ובזבזני – מבחינת הזמן שנדרש מהמשתמש לבצע אותו. מסלול פשוט וישיר יהיה הרבה יותר קל להזנה.

תארו לעצמכם שבהזנת פרטי אשראי, למשל, היו דורשים מכם להזין את ארבע הספרות הראשונות, אחר-כך את ארבע הספרות האחרונות ואז את אלה שבאמצע. זה היה מוזר, לא? זה בדיוק מה שקורה כאן. הרצף של 3 השדות הצמודים בצ'ק, מס' חשבון, סניף ומס' שיק, נשבר על פני שתי שורות (מיפוי לא טבעי!) וגם מופיע משמאל לימין במקום מימין לשמאל.

הצעה לשינוי

אם היינו רוצים ליצור רצף שיותר קל לסרוק, היינו יכולים לסדר את השדות בטופס ככה:

 • סכום במספר
 • תאריך
 • מס' חשבון
 • סניף
 • מס' שיק
 • שם בנק

מסלול סריקת הצ'ק היה נראה אז ככה:

אם נניח שאנחנו צריכים להשתמש בעיצוב הנוכחי ורק לשנות את הסדר של השדות, אני חושב שאנחנו יכולים להתפשר על המיקום של שם הבנק בסדר השדות. כך נוכל לקבל ברצף אחד את מספר החשבון, מספר הסניף ומספר השיק (כפי שהם בצ'ק):

חדי העין שביניכם בוודאי שמו לב שגם שיניתי את היישור של התוויות – הן צמודות לשמאל עכשיו במקום לימין. בפוסט שלי על עיצוב טפסים סיפרתי לכם שיישור שמאלי יכול לצמצם את זמן ההקלדה בכ-50% (!!!), וזו בדיוק הסיבה ששיניתי את היישור.

השינוי בסך הכל די פשוט, אבל הזמן שהוא חוסך למשתמשים, להערכתי, הוא רב. המשתמש נדרש לרצף הגיוני יותר של שדות, ולכן הזמן שהוא נדרש לבזבז על קפיצה בין הטופס על המסך לצ'ק שעל השולחן ובחזרה (כדי למצוא את השדה הבא) הוא קטן יותר. אני מעריך שאחרי כמה פעמים שמשתמש יעבוד עם המבנה החדש של הטופס, הוא יפסיק להסתכל על שמות השדות במסך, כי הם יהיו תואמים לשמות השדות בטופס.

אפשר היה כמובן לשפר עוד, להוסיף צילום של צ'ק ולסמן עליו, בכל שדה שעוברים, את האיזור בצ'ק שצריך להסתכל עליו. זה יכול היה להיות קצת בעייתי בגלל העיצוב השונה של כל צ'ק (אפילו בתוך אותו בנק!) אבל לפחות לשלושת המספרים שבתחתית הצ'ק, שחוזרים על עצמם במדויק בכל הצ'קים בארץ, היה אפשר להשתמש בצילום צ'ק.

תגובת בעל האתר

שלומי, מי שעומד מאחורי האתר, נותן שירות מצוין ואני מאוד נהנה לעבוד מולו. במקרה הזה לא הגענו להסכמה, ורציתי להציג כאן את תגובתו להצעה שלי:

היי ברק,

הקדשתי לנושא מחשבה עמוקה והגעתי למסקנה שאין זה נכון לשנות את סדר השדות.

1.       לוגית: השדות החשובים ביותר הם סכום, תאריך ומספר שיק. אני רוצה שהם יהיו למעלה.
היתר פרטים הכרחיים אך לא מהות השיק.

2.      זרימה: זרימת העין היא נגד כיוון השעון סכום >> תאריך >> מס' שיק >> מספר בנק >> סניף >> חשבון.

 

הקונפליקטים שלך נובעים מ:

1.       היפוכי rtl/ltr (כל החלק התחתון של שיק הוא ltr לעומת חלק תחתון של טופס ההזנה שהוא rtl);

2.       מהתייחסות ללוגו כשם הבנק במקום למספר הבנק בחלק התחתון של השיק (במקרה שלך: 10 הוא מספר הבנק).

תודה שוב על ההתייחסות, וערב טוב.

לגבי 1, אני חושב שברגע שהסדר של השדות על המסך הפוך מהסדר על הצ'ק (או בכלל לא דומה לא), המשתמשים מתבלבלים ומבזבזים זמן על מציאת הסדר הנכון.

לגבי 2, אני מעולם לא שמתי לב שמספר הבנק מופיע בתחתית הצ'ק. ברוב הצ'קים שאני מקבל, בניגוד לזה שכאן למעלה, אין תווית כזאת מתחת למספר הבנק (ברוב הצ'קים שאני מקבל רשום רק "מספר סניף", למרות שמספר הבנק מופיע).הנה דוגמאות מבנק אוצר החייל, צ'ק אחר מלאומי, וצ'ק מדיסקונט:

להערכתי בדיקה קצרצרה (20 דקות) עם 4-5 משתמשים אמיתיים וכמה צ'קים אמיתיים היתה חושפת את הבעיות האלה תוך זמן קצר.

מה דעתכם?

מהידע והנסיון שלכם, או סתם מההערכה שלכם מהתבוננות בטופס ובצ'קים, האם נכון לשנות את הטופס, או שעדיף להשאיר אותו כפי שהוא?

אשמח לשמוע מה דעתכם.