הפוסט הזה הוא שני מתוך 8 פוסטים על יום השימושיות העולמי 2009 שהתקיים ב-12/11/2009. בכל פוסט ראיון עם אחד המרצים בכנס.

לכל הפוסטים בסדרה

עתיד הספר בעולם הדיגיטלי

פרופ' רפאלי הוא מרצה בחסד, ומרצה ותיק ביום השימושיות העולמי של ה-UPA. ההרצאה עסקה בעתידו המוטל בספק (ספוילר!) של הספר המודפס בעידן שבו המדיה הדיגיטלית נמצאת בכל מקום.

תקציר חלקי של ההרצאה

אף פעם לא הייתי מהמסכמים המצטיינים; אם אתם זוכרים דברים ששכחתי לרשום כאן אני אשמח לתוספות.

האם כל מדיה חדשה דוחקת את המדיה הישנה החוצה? לא תמיד. שיזף הציג שקף (מס' 4) עם רשימה ארוכה של תגליות ואמצעים חדשים מול האמצעים הקודמים, כשכל אחד הוצג כשאלה: "האם הגווילים החליפו את הצפחה?", "האם העט הכדורי החליף את העט הנובע?", "האם הגיטרה החשמלית החליפה את הכינור?", "האם הטלוויזיה בכבלים החליפה את הטלוויזיה המשודרת?"

הוא המשיך ודיבר על ניבויים ותכנונים שנוטים להפריז בתחזיות לזמן קצר, ולהמעיט בתחזיות לזמן ארוך. יש שפע של דוגמאות כאלה, למשל על המשרד ללא נייר, שהמשפט "The paperless office isn't" מתאר את מצבו היטב. יש עוד ועוד נייר במשרד, לא פחות.

בהקשר של דפוס וטכנולוגיה הוא הזכיר את הסרטון המצחיק הזה:

לא רואים את הסרטון?

בפתח הדיון על הספרים בעידן הספרתי (דיגיטלי) הוא הזכיר את דן בן אמוץ, שכתב על כל ספר שלו שהוא מבקש מספריות לא לקנות אותו, ומאנשים לא להשאיל אותו לחבריהם. הוא גם נתן קישור לדף הקורע מצחוק הזה, על מערכון ההספד שדן בן אמוץ כתב על עצמו, ועל נגריה חסרת חוש הומור.

שיזף המשיך בתיאור של המלחמות שמתקיימות היום בנוגע לספרים דיגיטליים. הוא הזכיר את מלחמת הפורמט (דף גדול או קטן?), והזכיר בהקשר זה איך בואו ה-pocket book שינה את האורך של הרומן. הוא העלה שאלות שקשורות למלחמות מודל הצריכה – האם ספר דיגיטלי ייצרך כספר שלם? או שאולי בנתחים קטנים שיהיו יותר לעיסים? איך זה ישפיע על צורת הכתיבה?

בהמשך שיזף הזכיר גם שאלות בקשר להשפעות השינויים במדיה. למשל, כשמשקל הספר יהיה 200 גרם ולא קילו וחצי, האם לא נוכל לקרוא אותו גם במקומות שלא יכולנו לקרוא אותו קודם, כמו מכון כושר או תוך כדי בישול? האם נחזיק אותו אחרת?

לאחר מכן הוא דיבר על ההשפעות של הספר הדיגיטאלי על האינטראקציה עם התוכן. מה אתם הייתם עושים אם הילד שלכם היה כותב בשולי הספר? האם זו השחתה? היו כאלה שאמרו בהרצאה שהם היו שמחים אם זה היה קורה, כי זה היה סימן לזה שהילד בכלל קרא מה שכתוב בספר. הוא הזכיר בהקשר הזה את psookim.com, אתר שהופך את התנ"ך לסצנה חברתית-תרבותית, מעניין להציץ.

הראיון

בסוף ההרצאה שיזף הזכיר שני רעיונות מסקרנים:

  • ספרים בעתיד ייכתבו על-ידי קבוצת אנשים, ולא על-ידי אדם אחד (ויקי-סטייל)
  • צריך להיפטר מכל הספרים המודפסים.

על שניהם שאלתי בראיון והתשובות היו מעניינות. מה אתם חושבים? אתם מוזמנים להגיב כאן למטה.

לא רואים את הסרטון? צפו בו בבלוג.

הראיון הבא

מומחים ברשתות חברתיות, עם רונן שמיר.