אפריל 2013. זו הייתה תקופה סוערת בארץ, דיווחים על מתקפות כימיות שמבצע אסד באזרחים בסוריה, בארץ אין מספיק ערכות מגן, אובמה מתלבט אם לתקוף או לא אבל את אזרחי ישראל מעניין רק דבר אחד: האם השעון בסמארטפון יעבור אוטומטית לשעון חורף ואני אגיע בזמן לעבודה?
הבעיה התחילה כי באותו חודש שונה החוק בארץ כך ששעון הקיץ יישאר בסביבה קצת יותר. חגיגה לחילונים, בעיה למתעוררים. אז איך פותרים את זה?

שעון אתונה? אבל אני לא גרה באתונה!

מערכות ההפעלה כנראה לא קיבלו את המזכר הרשמי מהחלטת הכנסת ולכן לא היו מודעות לכך שההגדרות האוטומטיות שלהן צריכות להשתנות. הוצעו פתרונות משונים למדיי – החל מכיוון ידני של השעון (הגיוני בסך הכל, אבל לא יתעדכן אוטומטית כשהשעון ישתנה שוב) ועד להגדרת השעון לזמן אתונה (שעה דומה לשלנו אבל עם תאריכי החלפת שעון שדומים לשאר העולם).
לא קמתם בזמן לעבודה? איחרתם לפגישה? מה יגידו כאלה שלא קמו לשיחת סקייפ עם לקוח שגר בחו"ל? מה לגבי אנשים שפספסו טיסה? אחרים שאיחרו לבדיקת MRI שנקבעה לאמצע הלילה? והרשימה עוד ארוכה.
לא משנה איזה ממשק אתם מאפיינים ,כנראה שלהגדרת השעה יש איזושהי חשיבות עבורכם: בין אם עבור התמצאות המשתמש בלוח האירועים, עדכוני מידע חשובים, תזכורות, הנפקת דוחות, תזמוני פעולות ועוד. הנה כמה מהפתרונות הטובים יותר, הטובים פחות, וכן –
בסוף המאמר כל העקרונות מסוכמים כך שתצטרכו רק לגזור ולשמור.

מה השעה עכשיו בסין?

בחלק הזה תקבלו קצת רקע לגבי איך השעון העולמי עובד? לא מעניין אתכם להבין לעומק? קפצו לתת הכותרת הבאה, שם מתחילות הדוגמאות.
אז ככה – חילקו את כדור הארץ, באופן מלאכותי כמובן ל-24 פלחים. הפלח הראשי הוא זה שבו נמצאת לונדון (או באופן יותר ספציפי, המצפה המלכותי בגריניץ' שבלונדון). הבדל השעה בשאר הפלחים נקבע ביחס לנקודה הזו. לדוגמא, ישראל שמרוחקת שני פלחים, היא בהפרש של שעתיים מלונדון.
אם כל המדינות היו כמו ישראל הקטנה – מוכלות לגמרי בתוך הפלח בו הן נמצאות – החיים היו קלים. אבל מכיוון שזה לא המצב, היה צורך למצוא פתרון גם למדינות גדולות כדי שהקו המלאכותי שמפריד בין אזורי זמן לא יעבור באמצע עיר למשל.
באופן הזה, רוסיה מחולקת ל-10 אזורי זמן שונים שכל אחד מהם נקרא על שם העיר המרכזית באותו אזור. ארה"ב, מחולקת ל-6 אזורי זמן שלכל אחד יש שם משל עצמו: זמן הוואי, זמן אלסקה, זמן פסיפי, זמן הרים, זמן מרכז וזמן מזרח. לעומתן, בשם האחדות הקומוניסטית, הממשל הסיני החליט שכל המדינה תפעל תחת אזור זמן אחד למרות שבפועל היא משתרעת על פני 5 פלחים.
כמו כן, ישנן מדינות שהחליטו שהסטייה משעון הזמן שלהן תהייה של מחצית השעה, ולא שעה שלמה כמו אירן, הודו, חלקים מאוסטרליה ועוד.

מפת אזורי הזמן תעשה לכם קצת סדר:

מפת איזורי שעות

מה לגבי שעון קיץ וחורף?כל מדינה רשאית לבחור בעצמה מתי היא רוצה לעבור לשעון קיץ (הידוע בכינויו Day light saving) וכך ההפרש יכול לגדול ולקטון בעוד כשעה בין מדינות. באפריל 2013 שונה החוק בארץ כך ששעון הקיץ יגמר ביום ראשון האחרון של חודש אוקטובר במקום ביום ראשון שבין ראש השנה ליום כיפור שהיה נהוג עד אותה עת.

מה חשוב ביצירת ממשק לבחירת איזור זמן?

כמעט בכל ממשק יש חשיבות לשעה: בין אם בתקשורת מול משתמשים אחרים (באותו אזור זמן או באזור זמן אחר) או חשיבות עבור המשתמש עצמו, לכן יש צורך במתן אפשרות למשתמש להגדיר את השעה ואת אזור הזמן.

כמו בכל אפיון חשוב לשאול כמה שאלות בסיסיות:

 1. מי הם המשתמשים? מה רמת הידע שלהם? האם הם יודעים באיזה אזור זמן הם נמצאים או לא? איפה נמצא המשתמש? האם הוא בוחר את אזור הזמן שבו הוא נמצא או אזור זמן אחר?
 2. באיזו תדירות צריך המשתמש לבחור באזור זמן? האם זו הגדרה של מערכת ההפעלה שמתבצעת פעם אחת לכל היותר, או יומן שבו ניתן לבחור אזור זמן שונה עבור כל פגישה?
 3. מה מידת החשיבות של השעון או שעו הקיץ? אם זו מערכת של חברת תעופה למשל, הבדל השעה בין שעון קיץ לחורף הוא קריטי, לעומת זאת אם חותמת הזמן על דוחות שהמעבד שלכם מוציא תהיה לפי השעון הלא נכון (למשך תקופת זמן מסוימת) תוכלו להתמודד עם זה.

 

הפתרון הויזואלי – מתוך מערכת ההפעלה Mac OS

 

פתרון חלוקה לאיזורים באפיון ממשק שעון ב-Apple

בעת פתיחת החלון, מסומנים המיקום הנוכחי של המשתמש ואזור הזמן בו הוא נמצא כרגע (1). לחיצה על אזור זמן אחר (2) תשנה את האזור הנבחר ותציג את השם שלו בתיבת הטקסט.

מתי מתאים: במקרים בהם למשתמש יש ידע גיאוגרפי בסיסי וזו פעולה שהוא מבצע לעיתים רחוקות (למשל הגדרות ראשוניות של מערכת ההפעלה).
מתי לא מתאים: בתור חלק מטופס של משתמשים "מנוסים" שמתבססים על עבודת מקלדת. זו פעולה שמתבססת על שימוש בעכבר.
דגשי אפיון: אפשרו למשתמש לעשות זום במפה. מספיק להגיע לרמת מיקוד שתציג ערים כך שמשתמשים יוכלו לאתר נקודות מוכרות. כדאי להוסיף אפשרות לחיפוש ידני או עם drop down, כמו שמופיע פה (3). חשוב גם לשים לב שאין כאן התייחסות לשעון קיץ מול חורף, מה שעשוי ליצור בלבולים. דאגו להצגה ברורה לגבי האזור – האם הוא תחת שעון קיץ או חורף.

 

פתרון drop down – מתוך הגדרת אזורי הזמן של windows 7

 

פתרון תיבת הבחירה באפיון ממשק שעון של Windows

 

ישנן כמה אפשרויות לסידור ומיון אזורי הזמן:

 1. לפי אזורי הזמן – סדר הופעת הערים מתחיל באזור הזמן של גריניץ' ומופיע בסדר עולה לפי הבדלי השעות. החיסרון הברור בכך הוא שאם המשתמשים לא יודעים באיזה אזור זמן הם נמצאים, החיפוש שלהם מאוד מסובך.

  מיון תפריט בחירה להבדלי שעות לפי מרחק
 2. לפי שם עיר – היתרון הגדול בזה הוא שהמשתמש לא חייב לדעת מה העיר שעל שמה נקרא אזור הזמן, מספיק לו לדעת איזה עיר גדולה קרובה אליו.

  מיון בחירת איזור זמן לפי שם עיר
 3. לפי אזור גיאוגרפי כללי – כאשר בתור מיון משני מופיעה עיר מרכזית באזור הזמן.

  מיון בחירת אזור זמן לפי אזור גיאוגרפי

 

פתרון בשני שלבים – כפי שמופיע באפליקציות של גוגל

ראשית בוחרים במדינה, ולאחר מכן בוחרים באזור המבוקש בתוך המדינה. אומנם זה "עולה" בתוספת שלב, אך היתרון הוא בפשטות. אין רשימה ארוכה של עשרות אזורים שמהם צריך לבחור.


פתרון מצויין לאפיון ממשק - בחירת אזור זמן בשני שלבים

 

 

הפתרון היצירתי

הקלו על המשתמש – בקשו ממנו שיספר לכם מה השעה כרגע אצלו בשעון. המערכת שלכם תוכל לעשות עבורו את ההשוואה לשעון גריניץ' ותגדיר את אזור הזמן בו הוא נמצא.
שימו לב שהחיסרון של השיטה הזו הוא הצורך בחיבור לרשת על מנת לבצע הגדרה לשעה ולאזור זמן.

 

פתרונות במובייל

הפתרונות של שתי מערכות ההפעלה הנפוצות מזכירות את מה שכבר הוזכר, עם כמה התאמות לגודל המסך.

באנדרואיד הלכו על פתרון של רשימת בחירה. המימוש הזה פחות מוצלח מכיוון שהמידע הראשי שמופיע הוא שם אזור הזמן אך שוב הסידור הוא לפי גודל הפרשי השעות יחסית לגריניץ'.

פתרון במערכות אנדרואיד לבחירת אזור זמן בממשק

ב-IOS הפתרון יותר מוצלח – שדה חיפוש יחיד שדרכו ניתן לחפש גם עיר (תל אביב, ישראל) וגם מדינה (תימן). החיפוש פה רחב יותר מאשר שמות האזורים בלבד. החיסרון כאן הוא שתוצאות החיפוש מופיעות ללא קו מנחה ברור.

פתרון במערכות IOS לבחירת אזור זמן בממשק

 

 

חמישה טיפים לבחירת אזור זמן:

 1. הוסיפו שלב נוסף בדרך – שני שלבי בחירה מתוך drop down (מדינה ואז עיר) יקטינו את העומס הקוגניטיבי על המשתמש.
 2. אל תתפתו בקלות לשימוש במפה – זה פתרון קל, מהיר ויפה, אך הוא לא פונה אל משתמשים ללא ידע גיאוגרפי מספיק.
 3. הציגו את כל המידע הרלוונטי – שם אזור הזמן, הבדל השעות יחסית לגריניץ', והאם מדובר בשעון קיץ או חורף. לאחר הבחירה, הציגו גם את השעה לפי אותו אזור זמן:
  (Time Zone: Jerusalem (+02:00), 16:41 (in daylight saving.
 4. אפשרו חיפוש – הן לפי עיר והן לפי מדינה. הציגו גם ערים גדולות שלא בהכרח מהוות אזור זמן בפני עצמן.
 5. הקפידו על מיון וסידור – מיינו את הרשימה בצורה הגיונית שמתאימה לקהל היעד והציגו את המידע בהתאם לאופן המיון, בין אם לפי הבדל השעות ביחס לגריניץ', לפי העיר או המדינה.

 

 

שייך לנושאים: , , , , , , , , , , , , ,