לפני קצת יותר משבוע הוספתי לבלוג את רכיב הדירוג והקישורים לפוסטים קשורים של חברת Outbrain הישראלית. אתם יכולים לראות אותו כאן למטה, או בכל פוסט אחר.

כמה מכם טענו שהוא לא בולט מספיק (אני מסכים) – כאן אני אשם שלא השקעתי עדיין בעיצוב שלו, והוא הולך קצת לאיבוד בין סוף הפוסט לתגובות. אבל מה לגבי השמישות שלו?

החווייה שלי

Thumbs Upההוספה של הרכיב של Outbrain היתה קלה מאוד. התקנת Plug-in סטנדרטית של WordPress, תהליך אישור פשוט, וזהו. יש דירוגים. הפניות לפוסטים אחרים התחילו להופיע רק אחרי יום או יומיים, מה שהיה קצת מפתיע – שום דבר בתהליך ההתקנה לא רמז לי על זה. אבל לא על זה רציתי לדבר כאן.

רכיב הדירוג של Outbrain בפעולה

רכיב הדירוג של Outbrain בפעולה

כוכבי הדירוג מופיעים בסוף כל פוסט, לפני התגובות. משמאל אפשר לראות את שלושת המצבים העיקריים של הרכיב. יש עוד שני מצבים שלא מוצגים פה:
1. מיד אחרי שמדרגים מופיע הכיתוב "תודה…" אחרי הכוכבים.
2. אחרי שניה או שתיים נוספות כתוב "דורג 4.0 על ידך" (או כל דירוג אחר שבחרתם).

שני הדברים העיקריים שתפסו את תשומת לב

 

י בחוויית השימוש במערכת הדירוג היו אלה:

  • כשיש כבר דירוג, לא ברור אם אפשר להוסיף דירוג משלך. עד שהעכבר מרחף מעל הכוכבים, אין שום אינדיקציה לזה שאפשר להשפיע על הדירוג. מצד אחד יש כאן תמציתיות ויזואלית ראויה לשבח, יהיה קשה לצמצם את הממשק עוד יותר. מצד שני, האם השימוש בו באמת ברור לכל אחד כשהוא בצורה כזו? האם ברור בכלל שאפשר להקליק עליו? האם הוא מזמין הקלקה – כלומר האם בכוכב יש כזה affordance? מעניין מה בדיקות השמישות של Outbrain אומרות בעניין.חבר לעבודה אמר שצורת הדירוג הזו זהה לזו של YouTube. זה נכון. חשבתי על זה שלמרות שאני צופה ב-YouTube הרבה, מעולם לא ניסיתי לדרג משהו, ואני נוטה להאמין שזה בגלל שהצורה הזו של דירוג לא מניעה מספיק לפעולה. אבל אולי זה קשור לאופי שלי, אני בדרך לא מדרג, גם באתרים אחרים. Outbrain ו-YouTube לא ייחודיים במערכת הדירוג שלהם, זו תבנית עיצוב (Design Pattern) מוכרת ודי סטנדרטית, בספריה של Yahoo היא זהה לגמרי.המקום היחיד שבו דירגתי על בסיס קבוע היה בזמן הסרה של אפליקציה באייפון. שם כחלק מתהליך ה-Uninstall אתה נדרש לדרג את האפליקציה. בהתחלה חשבתי שזה סתם מציק, אבל בדיעבד הבנתי שזו דרך מצויינת לחסל מהר אפליקציות בעייתיות, כאלה שיש להן באגים, תוכן פוגעני וכו'. שם דירגתי כל אפליקציה שהסרתי.
  • כשהעכבר מעל הכוכבים, הדירוג הנוכחי נעלם. אמנם הדירוג צריך להיות רק שלך (לא להציץ בתשובות של אחרים!), אבל העלמת הדירוג הנוכחי יוצרת בלבול ברגע הראשון שהעכבר מעל הכוכבים. אפשר גם להזיז את העכבר מחוץ לאיזור הכוכבים ולראות שוב את הדירוג הקיים, אבל הייתי מעדיף, כמעצב וכמשתמש, לוותר על הרגע הזה של אי-הנוחות והבלבול בשימוש הראשון.

מה דעתכם?

בעקבות הצעה של רן לירון, אני רוצה לשאול אתכם: מה דעתכם – הוא שמיש? לא שמיש? איפה הוא ברור, ואיפה פחות? אתם מוזמנים להוסיף כאן תגובות.